Składniki:

1 podwójny filet z kurczaka
przyprawa pikantna do kurczaka
papryka słodka mielona
przyprawa do potraw
pieprz cytrynowy
1 łyżeczka papryki słodkiej w płatkach
1 brokuł
folia spożywcza

Wykonanie:

Filet z kurczaka dokładnie, myjemy, osuszamy i dzielimy na mniejsze kawałki, powinno nam wyjść ok. 8 małych kawałków z podwójnego fileta. Następnie rozbijamy mięso tłuczkiem owiniętym w folię (tak jak na schabowe). Łączymy ze sobą wszystkie przyprawy, mieszamy, po czym posypujemy delikatnie mięso z obu stron i odkładamy. Brokuł myjemy, osuszamy i odcinamy różyczki.  Wkładamy do garnka, zalewamy wodą i solimy, gotujemy na miękko.  Ugotowany brokuł  odcedzamy studzimy i blendujemy.

Na płacie mięsa układamy grubo farszu, zaginając boki do środka i zwijając mięso tworząc rulonik.  Na blacie rozwijamy folię spożywczą, ucinamy kawałek, kładziemy roladkę i zawijamy ją w folię spożywczą, końce skręcamy, tworząc cukiereczki, końce związujemy nitką. Gotowe roladki wkładamy do lodówki na około 30-40 minut. Po tym czasie wyjmujemy je i wrzucamy do gotującej się wody. Gotujemy na małym ogniu przez około 35 minut. Wyjmujemy z wody oraz foli spożywczej.

Należy pamiętać, aby mięso roladek dobrze doprawić, gdyż później nie będzie już takiej możliwości. Podajemy z ulubionymi dodatkami.